Bítovbitov

Krásná krajina, atraktivní rekreační lokalita, mnoho památek a nespočetné množství aktivit jak pro celou rodinu, tak pro páry ale i jednotlivce. Přesně tyto slova vystihují Bítovskou rekreační oblast, která se nachází na slunné Jižní Moravě u dobře známé Vranovské přehrady. Díky své poloze nabízí toto místo tolik aktivit, že se zde nebudete nudit ani za nepříznivého počasí a týdenní dovolená Vám nebude stačit.

Hrad Bítov

Přímo u nás, se nachází proslulý hrad Bítov. Ten byl důležitým opěrným bodem rodu Přemyslovců a sahá až do 11 století.  Svým vzhledem se příliš neliší od starších hradišť, nicméně interiéry hradu tvoří krásná sbírka obrazů německých a rakouských romantiků. Dále jsou zde také vystaveny četné zoologické sbírky posledního majitele tohoto hradu barona Jiřího Haase. K rozlehlým pozemkům patří i menší zahrada se zvířátky, které si můžete dokonce nakrmit a hradní kaple.

Hrad Cornštejn

cornstejnHrad Cornštejn byl postaven v první polovině 14. století jako královská pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova a byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou Dyjí. Od roku 1576 neobydlený hrad pustl a změnil se ve zříceninu. Zbytky Cornštejna dodnes tvoří malebnou siluetu v zalesněné stráni.

Aquapark Bítov

Pokud by jste se nechtěli koupat přímo v přehradě, je zde k dispozici přímo venkovní aquapark, který nabízí křišťálově čistou vodu, brouzdaliště, relaxační bazén s masážními prvky a bublinkovou masáží, bazén s klouzačkami nebo velký bazén na plavání. Zde si zkrátka na své přijdou nejen děti.

Plavby lodí a půjčovna plavidel

Pokud by Vás nebavily dlouhé procházky, můžete se po okolí rozhlédnout také na parnících, šlapadlech či elektrolodičkách, které se dají propůjčit jak na Bítově, tak i na Vranovské přehradě. Plavby parníky mají několik okruhů, z nichž malá okružní plavba je Vranov - Chvaletice a zpět 50 min. a velká pak Vranov – Bítov a zpět 90 min. Přístaviště jsou vždy řádně vyznačená a podle libosti si můžete také vybrat, zda budete sedět v lodi, či na palubě, kde nechybí i malé občerstvení. Všechny parníky jsou kryté, takže ani nepřízeň počasí Vám nemůže zkazit Váš zážitek z vodní hladiny.

Jestliže jste však větší průzkumníci či máte rádi pohyb za jakékoliv situace, můžete si také vypůjčit malé soukromé elektrolodičky nebo šlapadla, se kterými se dostanete i do krásných zátok a zákoutí, jenž tato úchvatná oblast nabízí.

 

Vranovská přehradavranovska prehrada

Pokud se rozhodnete pro plavbu parníkem, dostanete se i na známou Vranovskou přehradu, odkud můžete přejít na hlavní pláž. Přehada byla vybudována na řece Dyji v letech 1930 – 1933. Hráz přehrady je vysoká 60m a koruna je dlouhá 292m. Vzniklá přehrada je pak dlouhá cca 30km a zasahuje až po hrad Bítov. Svojí velikostí je dokonce desátá největší v České Republice, ale pohled na krajinu z jejího ochozu je jistě na prvním místě.

Vranovský zámek

vranovsky zamekPokud zavítáte do Vranova nad Dyjí, ať už parníkem, autem, či pěšky, jistě nemůžete vynechat tento významný barokní zámek. Jeho počátek se datuje až do roku 1100 a od té doby vystřídal několik majitelů od rodu Lichtenburků až po Ditrichštejny. Stavba byla původně románsko-gotický hrad, který roku 1665 značně zničil veliký požár. Poté tehdejší majitelé- Althannové započali přestavbu na barokní zámek, jak jej známe dnes. Součástí tohoto architektonického skvostu je také barokní zámecká kaple, ve které údajně i straší. Zámek je v jarních a letních dnech přístupen veřejnosti i s prohlídkami s průvodcem.

Claryho Kříž

Kříž z blanenské litiny vysoký 4 metry je postaven na dnes již poměrně navštěvovaném místě a nabízí nádhernou vyhlídku na dvě dominanty Vranova nad Dyjí - zámek a přehradu s jezerem. Dostanete se k němu jednoduchou pěší stezkou kousek od přehrady.

"Postavil jej hrabě Stanislav z Mniszku po smrti svého přítele - spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který se při návštěvě Vranova za cholerové epidemie nakazil a zemřel.

Turistický vláček na Vranově

I letos bude z Vranova nad Dyjí až na hráz Vranovské přehrady jezdit turistický vláček, který vám přepravu mezi těmito místy usnadní. Navíc si můžete za jízdy prohlížet památky a přírodu. Nechcete-li jet až k hrázi, nemějte obavy. Vláček má mezi tímto úsekem spoustu zastávek, abyste mohli vystoupit, kde potřebujete a je vhodný pro všechny věkové kategorie. http://www.navstivtevranovsko.cz/cs/blog/turisticky-vlacek-a-cyklobus-opet-na-vranove

Vyhlídka zamilovanýchvranov vyhlidka

Při Vašem příjezdu či odjezdu do Vranova nad Dyjí, jistě nezapomeňte udělat zastávku uprostřed serpentin na vyhlídku zamilovaných. Nejenže je zde nádherný výhled na Vranovský zámek a idylickou krajinu, ale také zde lidé uzamykají své zamilované zámečky na počest jejich lásky. Tento rituál je významným bodem pro všechny, kteří věří, že „Láska vítězí nad vším“

Vranov na kole

Kdo fandí dovolené na kole, užije si kolem Vranovské přehrady do sytosti. Okolí nabízí překrásné výhledy a scenérie, zato si to vyžádá nějakou námahu. Profil kolem přehrady je poměrně členitý a při cestování od jednoho hradu k druhému si můžete dát pěkně do těla. I tak to ale stojí za to, navíc, když služby v okolních obcích v letní sezoně fungují a je tedy kde na chvíli zastavit, občerstvit se a odpočinout si.

Podrobný popis cyklotras naleznete zde http://www.vranov-nad-dyji.eu/pro-turisty/cyklotrasy-vranov-nad-dyji

 

Národní park Podyjí

podyjiNárodní part Podyjí se pyšní statusem jediného národního parku na celé Jižní Moravě.  Rozkládá se na 63 km čtverečních podél řeky Dyje, která protéká údolím mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí. Park Vám nabídne nespočet hodin procházek nebo jízd na kole po mnoha turistických a cyklistických trasách. Najdete zde bujnou faunu a floru a také krásné romantické vyhlídky, které mají své kouzlo za každého ročního období. Mezi takové jistě patří Šobes u Hnánic, kde můžete také při své procházce ochutnat výborná vína, Kraví hora ze které se Vám naskytne ten nejkrásnější pohled na celé historické město Znojmo, dále Králův stolec zase nabídne rozhled na rozlehlé údolí s protékající řekou Dyjí či Seasfieldův kámen, u nějž spisovatel Charles Sealsfield dostával inspiraci a rád meditoval.

 

Historické centrum a znojemské podzemí

podzemi

Město Znojmo poskytne svým návštěvníkům mnoho historických památek, z nichž jsou některé zapsané i do seznamu kulturních památek ČR. Přímo v jeho středu se také nachází jeho nejdražší památka - rotunda svaté Kateřiny z 12. Století, která skýtá pohled na nástěnné malby z roku 1134, jenž zobrazují přemyslovskou rodovou pověst. Hned vedle tohoto monumentu se nachází i Znojemský hrad, který se tyčí přímo nad Gránickými lesy. V průvodci každého správného turisty určitě nesmí chybět i městská Radnice, která patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám v Česku. Na svém vrcholu je opatřena i ochozem, z něhož lze vidět dokonce až na rakouské Alpy. Za návštěvu stojí jistě i kostel svatého Mikuláše, který je největší a nejkrásnější v celém širém okolí. Ovšem toto město nenabízí turistická místa pouze na zemi, ale také pod zemí.

Znojemské podzemí je jedním z nejrozsáhlejších labyrintů ve střední Evropě. Jejich délka se odhaduje kolem 27 km rozléhajících se ve čtyřech patrech pod historickým jádrem města. Původní funkce byla na uchování zemědělských produktů a vína, které měl v té době každý měšťanský dům. Později bylo nedílnou součástí pevnostního systému. Vybrat si můžete hned z několika tras a to i včetně těch adrenalinových nebo pro děti.

Znojemská muzea

muzeumNení města bez muzea a Znojmo samozřejmě není výjimkou. Jedním takovým je například Jihomoravské muzeum, které je zároveň i jedním z nejstarších na celé Jižní Moravě. Uchovává více jak 300 000 sbírkových předmětů z přírodovědných i společenskovědních oblastí. Oddělení botaniky, geologie a zoologie, Vám představí hlavně exponáty z daného regionu včetně Národního parku Podyjí. Archeologická část se pak postará o co nejpestřejší výklad o samotné historii města Znojma.

A pokud by Vám ani tyto expozice nestačily, tak zvláště pro fajnšmekry je tu muzeum Motorismu, kde se na 1500 m2 předvede 40 předválečných automobilů, desítky motocyklů nebo třeba traktory a parní stroje. Chybět nebudou také kočárky, šlapací autíčka, dětské hračky a další stovky exponátů do roku výroby 1950.

Turistický vláčekvlacek

Město Znojmo je po vlastních nohách překrásné, nicméně pokud by Vás už přece jen trochu bolely, můžete vyzkoušet turistický vláček i zde. Projedete s ním jak celé historické centrum, tak také břeh kolem řeky Dyje až k Louckému klášteru, ve kterém budete moct ochutnat i vína od vinařství Znovín a to vše za doprovodu audioprůvodce.

Vláček je také přizpůsobený veškerému vlivu počasí a pokud budete mít u sebe i své chlupaté mazlíčky, neváhejte je vzít sebou.

 

Vino - turistika

Jižní Morava patří k nejlepším vinařským oblastem v České Republice, což také dokazují nespočetné lány vinic kamkoliv se podíváte. Zdejší obce Vám můžou nabídnout výborná vína hlavně místních odrůd, mezi které patří například Veltlínské zelené, Sauvignon, Ryzlink Rýnský, Rulandské bílé i šedé,  Müller Thurgau či Tramín červený. Z modrých odrůd pak Rulandské modré, Modrý Portugal nebo Zweigeltrebe. Naši pyšní vinaři Vám rádi udělají prohlídku vlastních sklepů i s řízenou degustací svých nejlepších vín. Navštívit Moravu bez ochutnání místních vín by byl zkrátka hřích. Veškerý seznam vinařů i s kontakty naleznete zde.

Zámek Uherčice

uherciceZámek se nachází v obci Uherčice v okrese Znojmo. Již dříve památkově chráněný areál byl díky své velké hodnotě prohlášen v roce 2001 národní kulturní památkou. Je spravován Národním památkovým ústavem. Zámek je situován v západní řídce osídlené části obce.

Původně zde stávala tvrz, kterou po polovině 16. století přestavěli Krajířové z Krajku ve stylu severoitalského renesančního sídla. Již v roce 1564 koupili panství Streunové ze Schwarzenau, za kterých byl zámek přestavěn téměř do současné podoby.